KLASA: 008-08/16-01/04

URBROJ: 401-01/02-16-611

Zagreb, 28. prosinca 2016.

 

Tijelo državne uprave - ministarstvo

                                                                       

Povodom Vašeg upita od 27. prosinca 2016. godine kojim ste zatražili mišljenje da li je potrebno ponovno provoditi e-Savjetovanje za zakonske prijedloge iz razloga što je provedeno e-Savjetovanje za konačni  prijedlog  zakona,  a zakonski prijedlog se naknadno  upućuje  u postupak  prvoga čitanja zakona, dajemo sljedeći odgovor.

Provedba savjetovanja s javnošću u postupcima donošenja zakona, drugih propisa i akata te dokumenata kojima se utječe na interese korisnika propisana je člankom  11. Zakona o pravu na pristup informacijama („Narodne novine“, broj 25/13 i 85/15) s ciljem propisivanja procedure koja rezultira većom demokratičnošću i efikasnošću u procesu donošenja odluka.

S obzirom da je glavna svrha savjetovanja s javnošću prikupljanje informacija o prijedlozima i interesima vezanim uz određeni zakon, podzakonski akt ili drugi propis koje nadležna tijela javne vlasti, mišljenja smo da ukoliko je sadržaj  konačnog  prijedloga  zakona za koje je proveden postupak savjetovanja s javnošću sukladno odredbi članka 11. Zakona o pravu na pristup informacijama, u osnovi odgovara ranijem nacrtu propisa uz eventualne dorade i izmjene koje su rezultat postupka savjetovanja, a koji se naknadno  upućuje  u postupak  prvoga čitanja zakona, nije potrebno ponovno provoditi postupak savjetovanja s javnošću.

Međutim, ukoliko se novim prijedlogom ili nacrtom propisa predlažu odnosno predviđaju nova i dodatna rješenja određenih pitanja o kojima se javnosti nije prethodno dala mogućnost izjašnjavanja (stavljanja primjedbi i davanja mišljenja putem internetskog savjetovanja), mišljenja smo da je potrebno provesti novo savjetovanje s javnošću.

Također, ukoliko je od prvog savjetovanja s javnošću proteklo toliko vremena da su se okolnosti u tolikoj mjeri izmijenile tako da se opravdano može očekivati da bi javnost na određena pitanja ili rješenja reagirati na drugačiji način, smatramo da je potrebno provesti novo savjetovanje s javnošću

Na svakom tijelu javne vlasti koje je obveznik provedbe savjetovanja s javnošću je da procijeni da u svakom pojedinom slučaju procijeni jesu li ispunjeni gornju uvjeti.

S poštovanjem,                                                                                  

                                                            POVJERENICA ZA INFORMIRANJE

                                                            dr. sc. Anamarija Musa, dipl. iur.