KLASA: UP/II-008-07/14-01/421

URBROJ: 401-01/05-14-02

Zagreb, 31. listopada 2014.

Povjerenica za informiranje, na temelju članka 35. stavka 3. Zakona o pravu na pristup informacijama („Narodne novine“, broj 25/13., u daljnjem tekstu: ZPPI), povodom žalbe ………, ………, izjavljene protiv rješenja Prekršajnog suda u Zagrebu, broj: 26-Su-326/14-3 od 3. rujna 2014. godine,  u predmetu ostvarivanja prava na pristup informacijama,  donosi sljedeće

RJEŠENJE

Odbija se žalba ………, izjavljena protiv rješenja Prekršajnog suda u Zagrebu, broj: 26-Su-326/14-3 od 3. rujna 2014. godine, kao neosnovana.

O b r a z l o ž e n j e

Osporenim rješenjem je odbačen zahtjev ……… (u daljnjem tekstu: žalitelj) od 31. kolovoza 2014. godine, temeljem članka 23. stavka 4. ZPPI-ja, iz razloga jer informatički sustav suda ne podržava pretraživanje po zadanim parametrima, stoga nisu u mogućnosti udovoljiti traženom zahtjevu.

Protiv osporenog rješenja prvostupanjskog tijela žalitelj je pravovremeno izjavio žalbu,  u kojoj u bitnom navodi kako sumnja u činjenicu da se pomoću informatičkog sustava suda ne može izvršiti pretraga koja bi mu omogućila pristup traženim informacijama.

Žalitelj predlaže Povjereniku za informiranje da mu rješenjem omogući pristup traženoj informaciji.

Žalba je neosnovana.

Uvidom u spis je utvrđeno kako je žalitelj zahtjevom za pristup informacijama od 31. kolovoza 2014. godine postavio Prekršajnom sudu u Zagrebu niz od 16. pitanja, između kojih postavlja pitanja „koliki je prosječan broj dana od pokretanja postupka u predmetima iz područja nasilja u obitelji do izricanja presude u 2011., 2012. i 2013. godini; koliki je ukupan broj dana bolovanja sudaca u 2011., 2012. i 2013. godini; koliki je broj riješenih predmeta po sucu u 2011., 2012., 2013. godini po raspodjeli PpJ, PpP i PpG.“

Člankom  23. stavkom 4. ZPPI-ja je propisano  kako će tijelo javne vlasti rješenjem odbaciti zahtjev ako ne posjeduje informaciju te nema saznanja gdje se informacija nalazi.

Člankom  5. stavkom 1. točkom 3. ZPPI-ja je propisano  kako je „informacija“ svaki podatak koji posjeduje tijelo javne vlasti u obliku dokumenta, zapisa, dosjea, registra ili u bilo kojem drugom obliku, neovisno o načinu na koji je prikazana (napisani, nacrtani, tiskani, snimljeni, magnetni, optički, elektronički ili neki drugi zapis).

Pristup informaciji u smislu zakona o pravu na pristup informacijama pretpostavlja pristup već gotovoj i postojećoj informaciji, odnosno informaciji koja postoji u materijaliziranom obliku i ne predstavlja dužnost tijela javne vlasti da stvara novu informaciju i radi analitičke poslove te da povezuje informacije više vrsta iz statističkih potreba.

Iz samih žaliteljevih pitanja proizlazi kako traži određene statističke podatke te je pobijanim rješenjem prvostupanjsko tijelo u tom dijelu odbilo žaliteljev zahtjev jer nema izrađenu informaciju te nema informatičke mogućnosti da je izradi.

Iz priloženog dopisa Prekršajnog suda u Zagrebu, broj: 26-Su-326/14-2 od 3. rujna 2014. godine, vidljivo je kako je žalitelju omogućen dio informacija zatraženih zahtjevom od 31. kolovoza 2014. godine, a kojima je prvostupanjsko moglo pristupiti putem informatičkog sustava.

Slijedom navedenog, prigovori i navodi iznijeti u žalbi ne mogu se prihvatiti niti utjecati na drugačije rješenje u ovoj upravnoj stvari, stoga je na temelju članka 116. stavka 1. točke 1. ZUP-a odlučeno kao u izreci ovog rješenja.

Uputa o pravnom lijeku: Protiv ovog rješenja nije dopuštena žalba, ali se može pokrenuti upravni spor pred  Visokim upravnim sudom Republike Hrvatske u roku od 30 dana od dana dostave rješenja.

                                                           POVJERENICA ZA INFORMIRANJE

dr. sc. Anamarija Musa, dipl. iur.