KLASA: 008-08/15-01/53

URBROJ: 401-01/05-15-02

Zagreb, 17.04.2015.

 

Korisnik

Povjerenica za informiranje zaprimila je Vaš upit u kojem navodite kako u Općini ……… djelujete kao nezavisni vijećnik te kako niste zadovoljni s usmenim odgovorima na Vaše pisane upite. Navodite kako su protekli svi rokovi za dobivanje odgovora te kako ste uputili i požurnicu koja je također ignorirana. Navodite kako ste na zadnjoj sjednici Općinskog vijeća Općine ……… isto tako postavili pitanje kada ćete dobiti odgovore te ni na to pitanje niste dobili odgovor. Objašnjavate kako su se pitanja uglavnom odnosila na prometnu povezanost, komunalnu infrastrukturu, izgradnju sportskih objekata, što ne predstavlja poslovnu tajnu, stoga od Povjerenika za informiranje tražite pomoć u rješavanju problema u Vašoj Općini. U nastavku odgovaramo kako slijedi.

S obzirom da predstavljate vijećnika Općinskog vijeća Općine ………, u Vašem je slučaju potrebno razlučiti pristup informacijama temeljem odredbi Zakona o pravu na pristup informacijama od pristupa informacijama temeljem odredbi Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, Statuta Općine ……… te Poslovnika Općinskog vijeća Općine ……….

Naime, člankom 1. stavkom 3. Zakona o pravu na pristup informacijama je propisano kako se odredbe ovog Zakona ne primjenjuju na stranke u sudskim, upravnim i drugim na zakonu utemeljenim postupcima, kojima je dostupnost informacija iz tih postupaka utvrđena propisom.

Činjenica je da Zakon o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, statuti i poslovnici jedinica lokalne samouprave, pa tako i članak 40. Statuta Općine …… i članci ……… Poslovnika Općinskog vijeća Općine ………, omogućavaju vijećnicima pristup informacijama koje su im potrebne za obavljanje njihove vijećničke funkcije, odnosno koje su im potrebne kao materijal za zakazane sjednice.

S obzirom da je pristup informacijama osiguran općinskim vijećnicima Općine ……… temeljem posebnih propisa, u navedenom se slučaju ne primjenjuju odredbe Zakona o pravu na pristup informacijama.

Potrebno je razlikovati pristup informacijama temeljem odredbi Zakona o pravu na pristup informacijama i pristup informacijama temeljem odredbi posebnih propisa, budući da pristup informacijama temeljem Zakona o pravu na pristup informacijama omogućava svim  korisnicima pristup informacijama na jednak način i pod jednakim uvjetima, ravnopravno, bez diskriminacije, te ako je informacija jednom otvorena za javnost, to znači da je postala javna za sve, bez iznimke.

Kada se pristup informacijama ostvaruje temeljem posebnih propisa, u ovom slučaju propisa koji omogućavaju općinskim vijećnicima pristup informacijama, tada nastupaju posebna pravila koja dostupnost informacijama omogućavaju samo određenoj skupini ljudi – vijećnicima – za potrebe obavljanja njihovog posla, što znači da su tada isključene odredbe Zakona o pravu na pristup informacijama te ostali korisnici prava.

Ako vijećnici ne mogu ostvariti pristup informacijama temeljem posebnih propisa, postavlja se pitanje nadzora nad radom  lokalne samouprave te mogućeg podnošenja predstavke upravnoj inspekciji Ministarstva uprave.

Međutim, u ovom slučaju je važno razmotriti sadržaj zatraženih informacija, budući da bilo koji korisnik (građanin, udruga, pravna osoba i sl.) može od Općine, kao tijela javne vlasti, zatražiti informaciju temeljem Zakona o pravu na pristup informacijama, a Općina je taj zahtjev dužna riješiti sukladno zakonskom roku i odredbama.

U tom je slučaju posebno važno ukazati na članak 16. stavak 3. Zakona o pravu na pristup informacijama, koji propisuje kako su informacije o raspolaganju javnim sredstvima dostupne javnosti i bez provođenja testa razmjernosti i javnog interesa, osim ako informacija predstavlja klasificirani podatak.

Drugim riječima, potrošnja javnih sredstava, odnosno svako raspolaganje općinskim novcem, općinskim zemljištem i sl., javno su dostupne informacije, ako nisu klasificirane sukladno Zakonu o tajnosti podataka te bi ih svaki korisnik prava na pristup informacijama trebao moći dobiti.

U cjelini, ukoliko informacije tražite u svojstvu općinskog vijećnika za potrebe sjednice Općinskog vijeća, tada će biti isključne odredbe Zakona o pravu na pristup informacijama jer se primjenjuju posebni propisi i obveza pružanja informacija vijećnicima sukladno propisima koji uređuju lokalnu samoupravu. S druge strane ako informacije tražite ravnopravno kao i svaki drugi korisnik i građanin, neovisno o vijećničkom statusu, primjenjuju se odredbe Zakona o pravu na pristup informacijama, a Općina je dužna riješiti Vaš zahtjev u skladu sa zakonskim rokovima i zakonskim odredbama. Stoga je jedna od mogućnosti podnijeti zahtjev za pristup informacijama u svojstvu građanina i ujedno se u svojstvu vijećnika obratiti predstavkom inspekciji Ministarstva uprave Republike Hrvatske.